Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV
Czynników wywołujących nowotwory u ludzi jest bardzo wiele, często pozostają nieznane. Rak szyjki macicy jest pierwszym nowotworem, dla którego naukowcy zidentyfikowali niezbędny czynnik sprawczy–długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). I choć samo zakażenie nie musi prowadzić do zmian chorobowych–to bez obecności wirusa HPV rak szyjki macicy nie rozwinie się.
Wirus HPV jest niezwykle zakaźny i występuje bardzo często. W 2003 roku w USA odnotowano pięć i pół miliona nowych zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. Dla porównania, zakażenia powszechnie znanym wirusem HIV (który wywołuje AIDS) wystąpiły w tym samym okresie tylko u 20 tysięcy osób. Przyjmuje się, że połowa aktywnych seksualnie ludzi na różnym etapie życia ulega zakażeniu wirusem HPV. Wirus przenosi się prawie wyłącznie drogą płciową. Bardzo narażone na zakażenie HPV są osoby młode, przed 30 rokiem życia, prowadzące życie seksualne, zwłaszcza jeśli miały kilku partnerów.
Wirus HPV. Objawy zakażenia
Wszystkie zakażenia HPV przebiegają w początkowej fazie bez żadnych objawów. Większość z nich ustępuje zresztą samoistnie w okresie 6-12 miesięcy. Problem w tym, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, które osoby zwalczą zakażenie zanim spowoduje ono rozwój zmian przednowotworowych, wykrywanych w cytologii. Łatwiej tego typu zmiany można zauważyć na sromie. Jednak nawet jeśli wirus HPV nie daje żadnych objawów, może być dalej łatwo przenoszony, a partner osoby zakażonej może także ulec zakażeniu. Takie zakażenie to postać utajona lub subkliniczna. W miejscu, gdzie doszło do zakażenia wirusem HPV niskiego ryzyka (typ 6 i 11) możliwe jest pojawienie się brodawek (kłykcin kończystych) na zewnętrznych narządach płciowych lub w okolicy odbytu kilka tygodni lub miesięcy po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną.